Yangın Geciktirici Boyalar
Ülkemizde yangın konusu önemini git gide artırmaktadır. İzoser İnşaat olarak bu gereksinimi göz önünde bulundurarak uzun yıllardır yaptığımız araştırmalar sonucunda Bortek Termal Boya firmasının üretmiş olduğu Firetek yangın geciktirici boyaları 2013 yılında kullanmaya başladık.

Çelik taşıyıcılı yapılarda yüksek sıcaklıklarda deformasyonlar oluşmakta ve yapının yük taşıma kapasitesi hızlı bir şekilde azalmaktadır. Yangın yalıtımı ile sıcaklık artış hızı yavaşlatılarak yapı içerisindeki kişilerin yapıyı terk etmeleri ve yangının kontrol altına alınması için süre kazanılır.550oC'de çelik taşıma gücünün %50'sini yitirir.

İzoser olarak 180 dakikaya kadar yangın sıcaklığının çeliğe geçmesini engelleyen boyalar uygulamaktayız. Yapısal çelik sadece sıcaklık artışıyla değil ayrıca farklı ebatlardaki çeliğin farklı ısınmasıyla, farklı deplasmanlara sahip olur. Bu durum ise çeliğin eğilme gerilmelerinin yanında burulma gerilmeleri tahkikinin yapılması zorunluluğunu getirir. Yangın geciktirici boyalar farklı çelik profillerinin üzerine farklı kalınlıklarda uygulanarak herhangi bir t anında tüm elemanların sıcaklığının yaklaşık olarak birbirlerine eşdeğerde olmasını sağlar.

Uygulamalarımızda profesyonel olarak ve gelişmiş makine parkurumuzla hizmet vermekteyiz.

Yanğın yönetmeliğimizi okumak için tıklayınız!