Reflektif Boyalar

Yurt dışında uzun yıllardır kullanılan ve ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanan bu boya gurubu yapının enerji verimliliğini sağlayan enerji giderlerini minimum seviyeye getiren bir uygulama tipidir.

A.B.D. Hy-Tech Thermal Solutions firmasının Türkiye ve 12 ülkede distribütörlüğünü yapmakta olan Bortek Termal Boya firması ile ortak çalışmalara 2013 yılında başlanmıştır. Hy-Tech Thermal Solutions firması Nasa’nın (National Aeronautics and Space Administration) tedarikçilerinden bir tanesidir. Reflektif boya teknolojisi uzay çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kullanılan boya yapısı su bazlı seramik modifiyeli akrilik dış cephe boyasıdır. Suya dayanıklılığı yüksektir ve su itici özelliği vardır. Esnekliği son derece yüksektir ve binanın nefes almasına müsaade eder. Bu sayede yapının ömrü uzar. Atmosferik kötü hava koşullarına ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Seramik modifiye sayesinde ısı izolasyonu yapmaktadır. Renge ve iklime bağlı olmak koşulu ile 12C ‘a kadar iç sıcaklıklarda düşüş sağlayabilir.